למה דווקא סוסים?

מזה זמן רב שהאדם חי לצד בעלי החיים. בהתחלה – כמקור למזון, ביגוד, והישרדות יומיומית. בשלב מאוחר יותר – בייתנו אותם והתחלנו להשתמש בהם לעבודה יומיומית, ולגדל אותם כחיות מחמד.

לאורך השנים, בוצעו מחקרים שונים בתחומי הפסיכולוגיה והשיקום בנוגע לקשר שבין אנשים ובעלי חיים, השפעותיו, ויתרונותיו השונים.

המסקנה היא חד משמעית – משהו באינטראקציה הזו עובד. יתרה מכך, לא רק שהוא עובד באינטראקציות לאורך זמן (תהליך טיפולי באמצעות בע"ח/סוסים, או אפילו גידול חיית מחמד בבית), הוא עובד גם כשמדובר באינטראקציה בודדת.

היסטורית, נמצאו התייחסויות אל סוסים ככלי טיפולי עוד מתקופת יוון העתיקה. השילוב המוכר ביותר של סוסים ככלי טיפולי הוא ברכיבה הטיפולית, אך לא בהכרח רק ברכיבה.

אז למה, בעצם, סוס?

בתור התחלה, סוס הוא חיה גדולה (500-600 ק"ג בממוצע לסוסים שאני פוגשת ביומיום), ועם נוכחות מרשימה. כששאלתי אנשים מה עובר להם בראש (אסוציאטיבית) כשאני אומרת את המלה "סוס", התשובה בד"כ הייתה קשורה לדהרה לכיוון השקיעה, עוצמה, אצילות, חופש, גיבורי מערבונים, אבירים, וכד'.

בנוסף, הסוס הוא חיה חברתית, בדיוק כמונו, כשלכל סוס יש אופי ייחודי, מצבי רוח, ותגובות המשתנות בהתאם לאדם שניצב מולם. שילוב זה, מאפשר שיקוף מציאות מצוין ומסייע בתחומים רבים ומגוונים, כגון: שיפור מיומנויות תקשורת, יצירתיות / חשיבה "מחוץ לקופסא", העלאת הדימוי והביטחון העצמי, התמודדות עם חסמים אישיים וחרדות, הנעה והובלה, העצמה, ועוד.

לשמחתי, סוסים מהווים חלק משמעותי ובלתי נפרד מהחיים שלי עוד מהתקופה הסטודנטיאלית שלי אי אז בתחילת המילניום, ואני עדיין מקשיבה ולומדת מהם בכל אינטראקציה איתם, באהבה גדולה.

לינקים למס' מאמרים בנוגע לקשר שבין אנשים ובעלי חיים, השפעותיו, ויתרונותיו השונים